Najbardziej utytułowane kluby piłkarskie w Polsce – najlepsze polskie drużyny

Dla wielu rosyjskich kibiców mistrzostwa Polski w piłce nożnej stały się interesujące po tym, jak do trenera Legii trafił Stanislav Cherchesov. Są jednak amatorzy, dla których mistrzostwa Polski są dość urozmaicone. A intryga tutaj jest czasami bardzo pokręcona, jeśli się przyjrzeć. Ten artykuł dotyczy najbardziej renomowanych klubów piłkarskich w Polsce.

krakoviya

Kraków

Klub to weteran Ekstraklasy (to nazwa najwyższej polskiej ligi), powstał w 1906 roku. 5 razy został mistrzem kraju. Reprezentuje miasto Kraków.

Na początku XX wieku klub założony przez studentów rozgrywał tylko mecze towarzyskie. Ale już w 1921 roku drużyna zadebiutowała w mistrzostwach Polski, od razu stając się mistrzem kraju. Co ciekawe, najbardziej znanym fanem klubu jest papież Jan Paweł II. Uwielbiał chodzić na mecze Cracovii będąc jeszcze studentem Uniwersytetu Krakowskiego.

Lech

Lech

Rodzinnym miastem klubu jest Poznań. Zespół nosi imię legendarnego Lecha, który założył polskie dynastie. Najjaśniejszy okres tego klubu rozpoczął się w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku i trwał do początku lat dziewięćdziesiątych. Jednak ostatni raz tytuł mistrzowski – siódmy z rzędu – klub zdobył w 2015 roku.

Na poziomie europejskim zespół kilkakrotnie opuszczał grupę w europejskich rozgrywkach, ale nigdy nie był w stanie wspiąć się wysoko.

Visla

Wisła (Kraków)

Drużynie 13 razy udało się zdobyć mistrzostwo kraju, ostatni raz miało to miejsce w 2011 roku. Historycznie głównym rywalem Wisły jest Cracovia, która również ma siedzibę w Krakowie. Mecze tych drużyn są tak uparte i pryncypialne, że te derby nazwano „Świętą Wojną”.

Na uwagę zasługuje jeszcze jeden fakt z historii klubu. Naziści, wkroczyli do Krakowa, obawiając się masowych zgromadzeń widzów, zakazali wszystkich meczów piłki nożnej. Ale w mieście przez wszystkie lata okupacji tajne mistrzostwa trwały, jak to później nazwano, pod przykrywką zwykłej rozrywki zwykłych zespołów na dziedzińcu. Wisła wielokrotnie go wygrywała.