Wydarzenia sportowe 2022

Najważniejsze wydarzenia sportowe, które odbędą się w nadchodzącym roku. Na jakie turnieje czekają kibice na całym świecie: od The International po Mistrzostwa Świata FIFA.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie – luty 2022 r.

24. Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Pekinie od 4 do 20 lutego. Stolica Niebiańskiego Imperium będzie pierwszym miastem, w którym odbędą się Zimowe i Letnie Igrzyska Olimpijskie (w 2008 roku). O organizację turnieju ubiegają się również Ałmaty, które w głosowaniu przegrały zaledwie 4 punktami. Program Igrzysk Olimpijskich w Pekinie zostanie wzbogacony o kilka nowych dyscyplin;

  • bobsleje kobiet;
  • freestyle w big air;
  • sztafeta mieszana w short track;
  • team freestyle mix w tumblingu, snowboard cross i skoki narciarskie;

Mistrzostwa Świata w Hokeju – maj 2022 r.

85. Mistrzostwa Świata IIHF odbędą się w Finlandii wiosną 2022 roku. Mecze będą rozgrywane w dwóch miastach – Helsinkach (grupa A) i Tampere (B). Rosja jest rozlosowana w grupie A razem z Kanadą, Niemcami, Szwajcarią, Słowacją, Danią, Kazachstanem i Włochami. Rosja (wliczając występy pod flagą ZSRR) i Kanada są najbardziej utytułowanymi drużynami, każda z nich ma na koncie 27 zwycięstw w Pucharze.

Mistrzostwa Świata FIFA w piłce nożnej – listopad 2022 r.

Nadchodzące Mistrzostwa Świata w Katarze będą pierwszymi, które odbędą się w zimie. Decyzja o przeniesieniu turnieju na listopad została podjęta przez FIFA ze względu na klimat kraju, w którym latem temperatury dochodzą do 50 stopni Celsjusza. Rząd katarski podszedł do organizacji w sposób kompleksowy, wydając ponad 200 mld dolarów. Podczas gdy Rosja zbudowała nowe stadiony na mistrzostwa świata, Katar buduje całe miasto Lusail, które będzie gospodarzem finałowego meczu. Miasto przyszłości gościło już Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej w 2015 roku. W turnieju wezmą udział 32 drużyny narodowe podzielone na 8 grup. Od następnego Pucharu Świata liczba uczestników wzrośnie do 48.

Puchar Narodów Afryki w piłce nożnej

33. edycja najważniejszego afrykańskiego turnieju piłkarskiego miała odbyć się w Kamerunie w 2020 roku, ale została już dwukrotnie przełożona z powodu światowej pandemii COVID-19. Przewidywany termin to 9 stycznia – 6 lutego 2022 roku. Organizatorzy proszą jednak, aby jeszcze nie planować podróży i nie kupować biletów. Czarny Kontynent ma trudną sytuację z koronowirusem ze względu na niski poziom opieki medycznej. Dlatego CAF (Afrykańska Federacja Piłkarska) ponownie rozważy organizację turnieju pod koniec 2021 roku. W Pucharze Narodów Afryki wezmą udział 24 reprezentacje narodowe (eliminacje zakończyły się w marcu 2021 roku). Wśród nich jest dwóch debiutantów:

Komory, które zajęły drugie miejsce w grupie G.
Gambia, która wygrała kwartet D.
Gospodarze to aktualni zwycięzcy, którzy mają na swoim koncie pięć zwycięstw w turnieju. Mecze będą rozgrywane na 6 stadionach o pojemności od 20.000 do 60.000 miejsc.