Jednym z głównych elementów gry w zakładach sportowych są kursy. W kategoriach matematycznych, szanse są po prostu reprezentacją prawdopodobieństwa. Nauka obliczania prawdopodobieństwa poprzez przeliczanie jego kursów oznacza opanowanie sztuki rozpoznawania i identyfikowania wartościowych zakładów. Innymi słowy, mamy do czynienia z liczbowym mnożnikiem, który odzwierciedla prawdopodobieństwo wyniku danego wydarzenia sportowego. Nie zapominając o tym, że do tego mnożnika doliczana jest marża bukmachera, która jest ubezpieczeniem operatora od dużych strat finansowych.
Patrząc na spread bukmachera, gracz dostaje informację, na ile potencjalny zakład jest możliwy do wygrania przy zastosowaniu kursów, jaki będzie zysk. W ujęciu matematycznym, prawdopodobieństwo pokazuje szacunkową częstotliwość, z jaką dane zdarzenie może wystąpić. Podstawą do tworzenia kursów jest podstawowe prawdopodobieństwo zdarzeń, które jest wykorzystywane przez tradera do ustalenia przyszłego zakładu.
Kursy w zakładach bukmacherskich nie są wartością stałą i podlegają ciągłej dynamice. Ze względu na te wskaźniki, linia jest w ciągłym ruchu, tworząc nowe warunki dla kontynuacji gry. Jak tylko zmieni się prawdopodobieństwo wystąpienia danego zdarzenia, jak tylko linia zacznie być pod presją graczy, kursy również się zmienią.
Szerokie pole manewru, które bukmacher i gracz wykorzystują podczas gry, daje różne formaty kursów. Wynika to z różnych dostępnych opcji zakładów. Format jest tylko narzędziem do załatwiania spraw.
Obecnie kursy bukmacherskie dzielą się na trzy główne formaty:
- dziesiętny;
- kursy ułamkowe;
- Amerykańskie szanse.
Przyjrzyjmy się szczegółowo, czym jest każdy z formatów.
Czym są kursy dziesiętne lub europejskie w zakładach bukmacherskich?
Większość bukmacherów działających na rynku europejskim w krajach byłego Związku Radzieckiego stosuje europejski format kursów lub dziesiętny. To znana forma, którą przyzwyczailiśmy się widzieć w spisach bukmacherów. Co to jest kurs dziesiętny? Na przykład, jeśli postawiłeś 100 funtów, kurs bukmachera wyniesie 1.91. W związku z tym wygrana będzie równa iloczynowi kwoty zakładu i kursu. W rezultacie otrzymujemy 191 dolarów. Z tej liczby 91 dolarów to zysk netto.
Aby mieć pojęcie o prawdopodobieństwie zdarzenia w odniesieniu do kursów dziesiętnych i marży, wystarczy podzielić kwotę zakładu przez kursy. Na przykład, zakład o wartości 100$/ kurs wynosi 1.57. Prawdopodobieństwo z marginesem wynosi 57%.
Gra z ułamkowymi lub brytyjskimi kursami bukmacherskimi
Rzadziej bukmacherzy używają w swoich arkuszach kalkulacyjnych formatu brytyjskiego, zwanego frakcyjnym. Większość bukmacherów brytyjskich i w wielu innych krajach stosuje ten format, oddając hołd tradycji.
Z matematycznego punktu widzenia, kursy ułamkowe dają graczom większe możliwości reagowania na bieżące zmiany na linii. Format kursów ułamkowych jest stosunkiem licznika (kwota możliwego zysku netto) do mianownika (kwota zakładu, która da oczekiwany zysk). Najwyraźniej wygląda to następująco:
– jeśli zakład okaże się zwycięski, stosunek 5/3 pozwala graczowi na następujące wnioski: za każde postawione 3 dolary istnieje prawdopodobieństwo osiągnięcia zysku w wysokości 5 dolarów.
Aby zamienić kursy ułamkowe na zwykły format dziesiętny, wystarczy podzielić licznik przez mianownik i dodać 1 do otrzymanej liczby. W naszym przypadku będzie to 5/3+1 = 2,66.
Jaka jest różnica między kursami bukmacherów amerykańskich
Wielu z graczy zastanawia się. Skoro istnieją kursy dziesiętne i ułamkowe, które są wygodne w użyciu i szybkie do wykonania niezbędnych obliczeń, to po co wymyślono format kursów amerykańskich.
Przy okazji, kursy amerykańskie mogą być dodatnie lub ujemne (albo +120 albo -140).
Pierwszy odnosi się do kwoty prawdopodobnego zysku netto, który jest możliwy z standardowym bet 100 dolarów. Na przykład, +120 sprawia, że jasne jest, że każdy zakład 100 dolarów daje zysk netto w wysokości 20 dolarów.
W drugim przypadku, ujemna wartość kursu odnosi się do kwoty pieniędzy, którą trzeba postawić, aby osiągnąć zysk netto. Na przykład, aby wygrać 100$, gracz musi postawić 140$. Kursy amerykańskie są przeliczane na kursy dziesiętne według tej samej zasady jak w przypadku kursów ułamkowych. Dzielimy szanse przez 100 i dodajemy 1. Na przykład, 120/100+1 = 2,20.
W przypadku wartości ujemnej wygląda to następująco: 100/140+1. Ostatecznie otrzymujemy 1,71.